Elektrolitikus nanoszerkezetek laboratórium


Kapcsolattartó laborfelelős: Dr. Péter László (peter.laszlo (at) wigner.mta.hu)

A Wigner Fizikai Kutatóközpont anyagtudományi műhelyeit tömörítő Fejlett Anyagok Laboratórium (ADMIL) keretében működő Elektrolitikus Nanoszerkezetek laboratórium (ENL) nyitott más kutatóhelyekkel együttműködésben közös tudományos kutatás folytatására csakúgy, mint külső megrendelők részére nyújtott mérési szolgáltatások elvégzésére. Az alábbi rövid ismertető az ilyen, összefoglaló néven külső kutatásnak nevezett tevékenység alapelveit foglalja össze. Noha az alábbi irányelvekben igyekeztünk a lehetőségeket pontosan összefoglalni, javasoljuk, hogy minden kezdeményezés egyéni egyeztetés alapján kerüljön megvalósításra.

1. Közös tudományos kutatás intézeten belüli partnerekkel vagy más tudományos intézetekkel

A tudományos együttműködésben végzett kutatás a kölcsönös előnyök alapján történik. Térítési díjat műszerhasználatért nem számítunk fel, de elvárjuk, hogy az együttműködő partner a kutatás súlyának megfelelő részarányban vegyen részt az eszközpark megteremtésében (ha ez igényel valamilyen befektetést), valamint a fogyóeszközök pótlásában. Az elért eredmények közzététele közös közlemény formájában történik, ahol az ENL kutatásban részt vevő tagjai mind igényt tarthatnak társszerzőségre.

2. Külső kutatás megrendelés vagy bérmunka alapján

Az ENL nyitott laboratórium, amely megrendelés alapján is végez kutatási tevékenységet vagy mérési szolgáltatást. Mérési szolgálatások esetén az eszközhasználat napi térítési költsége a berendezés beszerzési árának 0,9-1,5 %-a között változhat (hosszabb igénybevételi időszak során az egy napra jutó összeg kisebb). Az eszközhasználati költségen túl a díjszabás kiterjed a felhasznált fogyóeszközökre és a rezsiköltségre is. A rezsiköltség egyedi megállapodás tárgyát képezi aszerint, hogy a megrendelő a közvetlen mérési adatokon túlmenően milyen kiértékelést vagy szakirodalmi összehasonlítást igényel, de legfeljebb az összes anyag- és eszközköltség 30%-áig terjedhet. A fentieknek megfelelő teljes költségen térített szolgáltatás esetén a kapott adatok felett a megbízó rendelkezik, az ENL dolgozóit tudományos közleménye szerzőjeként nem szükséges szerepeltetni, de ebben az esetben is meg kell nevezni az ENL-t mint az elvégzett mérések helyszínét.

Az alábbi felsorolás a laboratóriumban rendelkezésre álló eszközök rövid összefoglalóját tartalmazza:

Elektrokémiai mérőműszerek

IviumStat
Potenciosztát: IviumStat
(4 V, 10 nA - 5 A, impedancia mérési lehetőséggel, tetszőleges mérési program szerkesztésének lehetőségével potenciál vagy áram beállítás és lineáris pástázás mellett)

Potenciosztát: Ivium CompactStat
(4 V, 100 nA - 30 mA, tetszőleges mérési program szerkesztésének lehetőségével potenciál vagy áram beállítás és lineáris pástázás mellett)
Ivium-Compactstat
Potenciosztát: Elektroflex EF453 (2 db)
(2 V, 100 nA - 2 A, potenciál vagy áram beállítás és lineáris pástázás a potenciállal, impulzusos vezérlési lehetőségek)

Elektrokémiai kvarckristály-mikromérleg: SRS-200
(néhány ng/cm2 felbontás, Ivium potenciosztátokhoz kapcsolva használható)
EF453-workstationSRS_QCM200_Quartz_Crystal_Microbalance

Itech-6823EL301R
Elektrokémiai kísérletekhez is használható áram- és feszültségforrások

Itech 6823 (4 db)
(72 V, 1,5 A; nagyobb áramot igénylő fémlválasztásokhoz vagy nanopórusos sablonok elektrokémiai oxidáció útján történő elkészítéséhez)

EL301R (2db)
(30 V, 1 A; nagyobb áramot igénylő fémlválasztásokhoz vagy nanopórusos sablonok elektrokémiai oxidáció útján történő elkészítéséhez)

EA-PS 2042-10 B
(30 V, 1 A; nagyobb áramot igénylő fémlválasztásokhoz vagy nanopórusos sablonok elektrokémiai oxidáció útján történő elkészítéséhez)

ZeissAxioImagerJULABO-cryostat
Elektrokémiai kísérletek egyéb járulékos berendezései

Zeiss Axio Imager anyagvizsgáló mikroszkóp
(50x, 200x, 1000x nagyítás normál objektívlencsével, 500x nagyítás nagy fókusztávolságú objektívlencsével, digitális képrögzítési lehetőség)

Folyadéktermosztátok és Julabo kriosztát
(kriosztát: -20 'C-ig, egyéb folyadéktermosztátok: +80'C-ig)

Roncsolásmentes összetétel-meghatározás

JEOL-840 pásztázó elektronmikroszkóp
(összetétel roncsolásmentes meghatározása)

Mágneses ellenállás mérése

Egyedi építésű mérőállomás
(12-300 K közötti mérés, 0,02 % pontosság)
Magnetoresistance-workstation

A készülékekkel kapcsolatos további információkért és egyeztetésért forduljon az üzemben tartóhoz.
(Péter László, 3614-es mellék, 1. épület fszt. 8. szoba, ill. peter.laszlo (a) wigner.mta.hu)